top of page

   1.       ONLİNE ALIŞVERİŞLERDE İADE SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR? 

Web sitemizden yapılan alışverişlerde iade süresi 14 gündür. Bu 14 gün, siparişinizi kargodan teslim aldığınız tarihten itibaren geçerli olmaya başlar ve ürünü geri göndermek için kargoya verdiğiniz tarih baz alınarak ilerlenir.

 

       2.      ÜRÜNÜNÜMÜ HANGİ ŞARTLARDA İADE EDEBİLİRİM? 

Iade etmek istenilen ürün / ürünler ambalajı açılmamış, ürün koruma bandı çıkarılmamış, denenmemiş, satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olmalıdır.Ürününüz ile ilgili talebinizi oluşturmak için sipariş numaranızla birlikte Bize Ulaşın sayfasından İletişim Merkezlerimizi aramanız gerekmektedir.İade talepleri İletişim Formu üzerinden yapılamamaktadır.

 

Ambalajı açılmadığı takdirde 1 no’lu maddede belirtilen 14 gün içerisinde Cayma Hakkı uyarınca iadenizi yapabilirsiniz.

 

Ambalajı açılmış, ürün koruma bandı çıkarılmış, satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ürünlerin iadesi kabul edilemeyecek, Alıcı Ödemeli olarak adresinize yeniden kargolanacaktır.

 

        3.     ÜRÜNÜMÜ NASIL İADE GÖNDERMELİYİM? 

Ürünleri iade ederken, kargoda hasar olmaması adına kutu ve hasarlanmayacak iç ambalajlar ile destekleyerek gönderim yapılmalıdır. Tarafımızca gönderilen e-arşiv faturasını iade edeceğiniz ürünle beraber kutunun içerisinde göndermelisiniz. Aksi takdirde, iadenin kime ait olduğu bilinmediği için ürün geldiği adrese geri gönderilecektir.

 

            4.     İADEM NE ZAMAN HESABIMA GEÇER? 

Ürününüz/ ürünleriniz e-ticaret depomuza ulaştıktan sonra gerekli kontrollerden geçmektedir. İlgili kontroller yapılıp ürünler iadeye uygun bulunup onaylandıktan sonra finansal iade süreci başlamaktadır. İade şartlarına uygun olan ürünlerin iade işlemi 3 ila 5 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır, geri ödemenizin kredi kartınıza yansıma süresi bankanıza bağlı olmakla birlikte yaklaşık olarak 7 iş günüdür.

 

İadeniz işlem yaptığınız kredi kartına ve işlem şeklinize bağlı olarak tek seferde ya da taksitli olarak yapılacaktır.

 

  5.     ANLAŞMALI OLDUĞUNUZ KARGO FİRMASI DIŞINDA FARKLI BİR KARGO FİRMASI İLE  İADE GÖNDERİMİ YAPABİLİR MİYİM? 

Online alışverişlerde iade kodu paylaşırken de belirttiğimiz gibi, iadelerin iletmiş olduğumuz iade kodları ile Aras Kargo firması ile gönderiyor olmanız gerekmektedir.

 

Aksi takdirde farklı bir kargo firması ile “Karşı ödemeli” olarak yapılan gönderiler e-ticaret depomuz tarafından Kabul edilmeyerek, gelen adrese geri gönderilmektedir. Bu şekilde gönderim yapmak istiyor iseniz gönderi ücretini gönderimi yaparken ödemelisiniz.

bottom of page